16:47, 8 лютого 2022 р.
Надійне джерело
Долучайтесь до обговорення зведення археологічної пам'ятки в Таращі
Проєктомпередбачено встановлення на розі вулиць Шевченка та Революціїв місті Тараща туристично привабливого об’єкта, який складається зкам’яної монументальної скульптури «ІДОЛ ОБЕРІГ», захисної стіни городища «ТАРАСА», індоєвропейської архітектурної форми-кам’янихвівтарів коло -«ЗЕМЛЯ», квадрат «НЕБО».
З метою підготовки проєкту рішення сесії Таращанської міської ради з цього питання, надаючи важливого значення розвитку туризму у Таращанській міській територіальній громаді,відділ культури, молоді, спорту та туризму просить долучатися жителів Таращанської громади до обговорення ідеї створення проєкту «Археологічна пам’ятка Таращі». Реконструкція, план об’єкта та історична довідка до проєкту надані ініціативною групою.
Ваші коментарі, зауваження та пропозиції надсилайтена електронну адресу u23@ukr.net , коментуйте на сайті 04566.com.ua та у коментарях під цим дописом до 18 лютого 2022 року.
Результати обговорення будуть узагальнені та винесені на розгляд чергової сесії Таращанської міської ради.
За найцікавіше питання та коментар ініціативною групою підготовлено подарунок: зменшену копію монументальної кам’яної скульптури скіфської доби другої половини VІІ-початку VІ ст. до нашої ери «Кам’яна баба ІДОЛ ОБЕРІГ».
Історична довідка
до проекту « Археологічнаспадщина Таращі»
Для здійснення даного проекту були використані архівні та наукові публікації археологічних досліджень на території сучасного міста Таращі.
Перша залюдненість території нашого міста припадає на добу енеоліту IV-III тис. до н.е. і репрезентує старожитності трипільської культури.
Укріплене поселення скіфського часу на території м.Таращакінця VII початку VI ст. до н.е. було виявлено в 1989-1993 р.р. співробітниками експедиції «Холодний Яр» Інституту археології АН УРСР та місцевим археологічним клубом «Неврида» керівник В.В.Романюк.
Оборонні споруди ранньоскіфської доби на території сучасного міста включали в себе кільцеву систему земляного валу, який супроводжувався ровом та ескарпованими схилами. У плані городище мало грушоподібну форму і займало площу 229 га. Під час проведення археологічних дослідженьбули виявлені житлові комплекси , елементи планування давнього міста та комплекс матеріальної культури скіфської доби.
Не випадково на садибі Андрієвських (сучасна територія мебельної фабрики) в 1911 році при копані льоха було знайдено три кам´яних ідола один з яких потрапив в цьому ж році до Київського художньо-промислового музею імператора Миколи Олександровича (так музей називався до 1919 року) два інших були закопані на місці (спогади жителя м.Тараща, Просяного). В фондовій документації числиться під №Б-2274), місце зберігання Національний музей історії України, скіфська монументальна скульптура №2.
Іконографічні пояснення: антропоморфна стела в людський зріст була виготовлена з дрібно зернистого граніту місцевого походження .
Елементи скульптури: масивна нашийна гривна, меч-акинак з правого боку, лук в гориті з лівого боку, шкіряний обладунок та шолом з провушинами, руки традиційно складені на грудях.
В 1994 році археологічним клубом «Неврида» було досліджено сім святилищ наземного типу в урочищі Лиса Гора в одному із них під №7 були виявлені кам´яні вівтарі у формі кола та квадрата, що досить характерно для архітектурних форм індоєвропейської спільноти в скіфську добу.
Для створення даного проекту будуть використані елементи огорожі (тараса) оборонних укріплень Таращанського городища (на місці де проходив давній вал), кам´яні вівтарі урочища Лиса Гора та монументальна скульптура скіфська баба, що у просторі і в часі будуть відображати історико-культурний розвиток давніх суспільств на терені м.Тараща.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:04
20 листопада
15:21
20 листопада
live comments feed...