10:48, 11 листопада 2021 р.
Надійне джерело
Міцний сон запорука здоров'я
Доброго ранку!) Як спалося? Важливе, як виявляється, питання для тих, кому не байдуже здоров'я. Про користь здорового сну знають усі. Наступний день, наша працездатність, настрій та й взагалі, сприймання життя багато в чому залежать від минулої ночі. Варто добре не виспатись кілька ночей підряд і сил, терпіння, оптимізму стає врази менше, та й зовнішній вигляд відразу вказує на недосипання.
Доволі часто проблеми зі сном спостерігаються у людей середнього та старшого віку, у молодих збої в роботі цього механізму відновлюються легше, як і нервова система, в цілому. З віком кількість стресу та втоми накопичується, і сон не приходить за бажанням звечора, втікає попри всі наші намагання повернути його серед ночі, або стає такий чутливий, що прокидаєшся від кожного найменшого звуку чи поруху, так часто сплять мами маленьких діток. На певний період це виправдано, бути у весь час на варті, щоб вберегти потомство закладено в нас природою. Важливо, щоб пізніше, коли дитина підросте, сон відновився, знову став глибоким і спокійним. Так, напевно, сплять військові на передовій, інстинкт самозбереження не дає можливості розслабитись і тільки дуже сильне виснаження відключає на якусь годину. Раннє прокидання - це також про тривогу та збудження, які підсилюються від викиду в організм кортизолу та адреналіну, та підводять з ліжка і не дозволяючи поніжитися там подовше. Але цей варіант вважається найздоровішим: врешті-решт роботу ж також потрібно робити. Звісно, якщо звечора вдається спокійно заснути, ми сприймаємо його, як звичний для дорослої людини режим дня. Пізнє засинання і раннє прокидання притаманне певній мобілізації організму, коли людина знаходиться в нових умовах, до яких ще не зовсім пристосувалася. Згадайте, як вам спиться не вдома, в незнайомому чи незвичному місці.
Тепер, коли ми більш-менш визначилися із видами порушення сну, я хочу написати про те, як же нормалізувати сон, якщо маєте таку проблему. Самому іноді непросто визначити, що ж стало причиною порушення сну, тому варто все ж таки проконсультуватися з цього приводу з психологом, неврологом чи психіатром. У кожного з них є своє бачення проблеми, тому вибирати і шукати свій спосіб все одно доведеться самому. Лікарі, швидше за все, призначать заспокійливі препарати.
Психологи допоможуть зменшити стрес та порадять дещо змінити у способі життя, аби стрес знову не повертався, не накопичувався, та не перетворювався на хронічний... Іноді буває достатньо проговорити, висловити свої емоції, як кажуть гештальт-терапевти, розмістити їх в контакті, і сон нормалізується. Такий досвід був вмене і з клієнтами, і власний. Це, як правило, працює за умови гострого стресу, свіжої психотравми: хтось, кому ви довіряли завдав вам душевного болю - образив, зрадив, принизив, знехтував, покинув... В роботі з психологом ви відпускаєте душевний біль, рана затягується, і сон відновлюється. Також, коли спати не дає постійна тривога за дітей, за майбутнє або ж страх втратити щось дуже цінне, психолог допоможе усвідомити це переживання, "дістати" його з тіла, знайти в ньому прихований ресурс і саме його повернути у вигляді необхідного (сили, спокою, радості, і т.п). А ще порадить дихальні вправи, техніки з аутотренінгу, м'язової релаксації, спеціальну гімнастику, яка розблоковує шию та поліпшує мозковий кровообіг, фізичні вправи, пілатес, йогу, прогулянки на свіжому повітрі, негарячу сауну, якщо не має медичних протипоказань, та ін.
Психолог когнітивно-поведінкового напрямку, який працює не з тілом, а з думками та переконаннями, допоможе подивитись на проблему з іншої точки зору, віднайти позитив у негативі, сили та ресурси для вирішення даної ситуації в реальності. Отже, проблему можна вирішити, тепер для цього є і необхідні знання і спеціалісти. Бажаю вам, щоб фраза "Надобраніч)"налаштовувала на приємний та спокійний сон.
Психолог Рябовол Тетяна Анатоліївна м. Тараща
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:56
22 листопада
11:39
22 листопада
10:41
22 листопада
04:26
22 листопада
19:04
20 листопада
15:21
20 листопада
live comments feed...