Що це таке і хто їх очолив.Україна створила вже три армійські корпуси

У Силах оборони України з'явились три армійські корпуси (АК). Перший з них, створений на базі Третьої штурмової бригади, почав функціонувати в березні. У квітні стало відомо про ще два АК.

Про створення Третього армійського корпусу повідомив 14 березня його командир, колишній депутат Верховної Ради, полковник Андрій Білецький.

"Наші плани — змінити принципи цієї війни. А значить, змінити й сам хід війни на користь України. Si vis pacem, para bellum (з латини - "Хочеш миру, готуйся до війни")", — заявив він.

За словами командира, основні принципи, на яких створюється АК, це бойова підготовка, професійний сержантський корпус, робота з управлінням, плануванням, й технологічність.

В інтерв'ю "Армія ТБ" Білецький відмовився назвати, які бригади і скільки саме увійдуть до 3 АК, але зазначив, що загалом корпуси складаються з 4-6 бригад і "корпусного комплекту", тобто військових частин, які підпорядковуються штабу корпусу.

Ключові з них - це артилерійська бригада, зенітно-ракетний підрозділ, інженерні підрозділи, батальйон розвідки і підрозділи тилового забезпечення.

Командир АК сказав, що переваги корпусу - це сталість командного складу, на відміну від колишніх позаштатних формувань, таких як ТГР, ОСУВ і ОТУ (тактичні групи, оперативно-стратегічні і тактичні угруповання).

Корпуси матимуть постійні інструменти, наприклад, артбригади та інженерні підрозділи для утримання всієї смуги своєї відповідальності і організації оборони. Третє - це рівень взаємодії і керованості усіх компонентів всередині корпусу.

корпус

Автор фото,Третя штурмова бригада

Підпис до фото,Полковник Білецький очолив армійський корпус

В середині квітня командувач Національної гвардії Олександр Півненко повідомив про створення ще двох корпусів - на базі добровольчих бригад "Азов" і "Хартія".

До складу 1-го корпусу "Азов" увійшли п'ять бригад:

  • 1-ша президентська бригада оперативного призначення "Буревій";
  • 12-та бригада спеціального призначення "Азов";
  • 14-та бригада оперативного призначення "Червона Калина";
  • 15-та бригада оперативного призначення "Кара-Даг";
  • новостворена 20-та бригада оперативного призначення "Любарт" (створена на базі одного з батальйонів "Азову").

Крім того, в складі буде батальйон сил підтримки на базі інженерно-саперної роти "Азову".

Корпус очолив 33-річний полковник Денис Прокопенко (позивний "Редіс"). Начальником штабу АК став підполковник Арсен Дмитрик ("Лемко").

Начштабу в інтерв'ю "Мілітарному" повідомив, що формування корпусу йде за планом, однак є проблема.

"Яка в нас проблематика. На перший погляд, це, як у всіх: кадри. Але нам потрібна не тільки піхота і дронщики, а й офіцерський склад, бухгалтери, фінансисти і люди різних напрямків. Ми кожному знайдемо раціональне використання і застосування", - сказав "Лемко".

АК чекає наказу вищого командування щодо оперативної зони відповідальності.

хартія

Автор фото,Хартія

Підпис до фото,Ігор Оболєнський має значний стаж служби в Силах оборони, але перед повномасштабною війною працював в бізнесі

Ще один корпус Нацгвардії створено на базі 13-ї бригади оперативного призначення "Хартія". Його очолив полковник Ігор Оболєнський ("Корнет").

Які саме бригади увійдуть до цього АК поки що невідомо.

Раніше Оболєнський казав, що будуть включені п'ять досвідчених бригад.

"Кожна бригада, яка ввійде в корпус, має свій успішний досвід наступальних та оборонних дій. Відбудеться переформатування управління, ми хочемо побудувати управління корпусом - як "Хартія 2.0". Для цього потрібні й ті люди, які з нами підуть далі, і нові, з інших бригад" – заявив командир.

Командувач Нацгвардії Олександр Півненко відзначив роль командувачів корпусів для ефективності цих утворень.

За його словами, необхідно, щоб командир був безпосереднім керівником для своїх підрозділів, знав командирів бригад, а вони - його.

"Аби командир корпусу за рахунок своїх підрозділів, що є у нього в підпорядкуванні, діяв на передовій "єдиним фронтом". Нероздільним. Це часто було однією із проблем налагодження взаємодії. Бо коли одна бригада в одному місці, друга – в іншому, важко здійснювати управління", — зазначив командувач Нацгвардії.

За словами Півненка, корпусна система дозволить покращити комунікацію між військовими та зробити армію більш ефективною.

Нова-стара система

З початку року в Силах оборони триває перехід на корпусу систему. Це стратегічна реформа, яка за даними джерел ВВС Україна, має завершитись в найближчі два місяці.

Нові корпуси мають покращити координацію бригад та інших підрозділів під час оборони та наступів. Останніми місяцями багато оглядачів та командирів скаржились на брак координації суміжних підрозділів ЗСУ, що призводило до невдач на фронті та проривів ліній оборони.

Про реформу 3 лютого офіційно оголосили президент Володимир Зеленський та головнокомандувач Олександр Сирський.

Що ж таке армійський корпус? У військовій теорії АК - це постійне з'єднання, що складається з кількох дивізій (дивізій зараз у ЗСУ немає) або бригад. Крім них, до корпусу входять й інші частини: розвідка, артилерія, ППО, інженерні підрозділи, зв'язок, логістика.

В ієрархії військових формувань корпус перебуває між дивізією (чи бригадою) та вищим рівнем - армією й групою армій.

Сирський

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Про перехід до корпусів головком ЗСУ Сирський оголосив на початку лютого. Цей процес може завершитись вже на початку літа

Це так званий оперативно-тактичний рівень – вже не безпосереднє управління боєм взводів чи батальйонів ("тактичний рівень"), але і не керування ходом великих кампаній чи всієї війни ("оперативний" та "стратегічний" рівні).

Головна функція корпусу – координація дій дивізій і бригад у певній зоні під час наступу чи оборони. А також забезпечення своїх підрозділів ресурсами відповідно до задач та ситуації на полі бою.

До корпусу може входити від двох до п'яти бригад чи дивізій, а чисельність особового складу варіюється від 10 до 50 тисяч і більше бійців, залежно від країни, типу війська та задач.

У Збройних силах України були армійські корпуси як оперативно-тактичні формування. Але у процесі реформ та скорочення Збройних сил країна поступово відмовилася і від корпусів, і від дивізій (тактичне формування чисельністю до 15-20 тис. бійців).

До початку війни на Донбасі в 2014 році українська армія підійшла зі структурою підрозділів "батальйон-бригада".

За даними ВВС Україна, запровадити постійні корпуси для покращення управління бригадами пропонував ще попередній головком Валерій Залужний у 2022 році.

Тоді ця пропозиція підтримки у керівництва держави не знайшла.

Зараз в українській армії планується створити загалом 20 корпусів.

Інформує bbc.com

Новини компаній
11:10, 15 квітня