Без паніки. Це просто базовий набір речей, які можуть знадобитися в будь-якій екстреній ситуації. Ба більше, в ідеалі він має бути в кожного сформований завжди. Навіщо ця валізка? Для максимально швидкої евакуації з небезпечної зони.
Бажано обрати водонепроникний, якісний і надійний рюкзак середнього розміру, у який можна буде укомплектувати речі першої необхідності:
- Особисті документи;
- Готівка дрібними купюрами та банківські карти;
- Аптечка та ліки про запас, блокнот, олівець;
- Сірники або запальничка, свічки, нитки, голки;
- Ліхтарик, запасні батарейки/зовнішній акумулятор;
- Компактний набір інструментів (мультитул), ніж;
- Засоби гігієни, вологі серветки, пакети для сміття;
- Теплий одяг, спідня білизна, надійне зручне взуття;
- Посуд, щоб приготувати, розігріти та зберігати їжу.
Варто зробити електронні та друковані копії всіх особистих документів, зокрема внутрішнього та закордонного паспортів, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження дітей, документів на нерухомість та транспорт, посвідчення водія, військового квитка тощо. Друковані копії бажано помістити в упаковку, що не промокає. При необхідності варто взяти рецепти на деякі ваші ліки, занотувати прізвища та мобільні телефони лікарів.
Залишайтеся на зв’язку!
Першочергового у вашій аптечці повинні бути медикаменти та препарати, які ви вживаєте постійно. Якщо у вас є конкретне захворювання (гіпертонічна хвороба, астма, діабет, серцеві захворювання), то треба мати при собі належний запас відповідних препаратів. Крім цього, пріоритетними є:
- Знеболювальне;
- Протизастудне;
- Жарознижувальне;
- Антибіотики;
- Медичний спирт;
- Ліки від харчового отруєння;
- Пластирі різних розмірів;
- Еластичні бинти;
- Марлеві серветки різних розмірів, стерильні та нестерильні марлеві бинти;
- Антисептичні засоби та для загоєння ран.
Також потрібно мати при собі, як мінімум, дві пари гумових рукавичок, засоби індивідуального захисту, ножиці. В аптечці обов՚язково має бути рятувальний набір на випадок поранень, зокрема засоби для зупинки кровотечі – турнікет, джгут.
Подбайте про продовольчі запаси!
Передусім слід обирати поживні та висококалорійні продукти харчування, які довго зберігаються, не потребують обробки перед вживанням або ж ті, що можна приготувати з використанням мінімальної кількості води. Перевагу краще надати їжі, яку вживають без приборів. Нижче представлений орієнтовний список необхідного:
- хлібні вироби тривалого зберігання;
- герметично запаковані продукти;
- соняшникова олія, сіль;
- макаронні вироби, крупи, суха суміш (сублімати);
- рибні, м’ясні та овочеві консерви;
- фруктове пюре, джем, мед;
- кава, чай, шоколад, енергетичні батончики;
- горіхи, насіння, сухофрукти;
- соки та інші напої тривалого зберігання.
Безумовно, потрібно запастися питною водою та передбачити можливість її кип’ятіння або знезараження, тому варто приготувати:
- пляшки/ємності для збору та зберігання води;
- примус, сухий спирт;
- пігулки для знезараження води.
Щодо посуду, то існує чимало рекомендацій брати казанок, миску, ложку та металеву чашку, але легкого туристичного набору посуду буде цілком достатньо.
Можемо підсумувати, що потрібно вміти подбати про себе у випадку надзвичайних ситуацій та бойових дій у країні. Аби вберегтися від панічних настроїв, варто критично осмислювати інформацію та дотримуватися чіткого плану дій. Зберігайте спокій, аналізуйте ситуацію та приймайте виважені рішення! Наші колеги з Українського центру аналітики і безпеки підготували поради для українців.