Делегації 36 країн-членів Організації Об'єднаних Націй виступили зі спільною заявою про те, що Росія поширює дезінформацію про сусідні держави, зокрема, Україну.
Представники країн зауважили, що Росія, яка організувала у Радбезі ООН захід, спрямований проти прославлення нацизму, висунула відповідні звинувачення на адресу України та країн Балтії, повідомляє Укрінформ.
"Росія скористалась заходом, щоб висунути цинічні та необґрунтовані звинувачення на адресу держав-членів, спотворити історію у своїх власних політичних цілях та проголосити фальшивий наратив та дезінформацію про сусідні країни", – наголошується у заяві.
Відтак автори заяви стверджують, що у такий спосіб РФ намагається вкотре відвернути увагу міжнародної спільноти від порушень Росією міжнародного права, зокрема у галузі прав людини. Також вони висловили занепокоєння через те, що час цієї події збігається із нарощуванням російської військової потужності на Кримському півострові та на кордонах України.
Відтак представники 36 країн нагадали російській стороні, що Статут ООН забороняє використовувати силу проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави.
"Будь-яка подальша воєнна агресія проти України матиме серйозні наслідки і призведе до серйозних заходів у відповідь", – наголосили вони.
З огляду на це, автори заяви закликали Росію припинити кампанію з дезінформації, знизити рівень напруженості та вивести сили й техніку з української території.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
- Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
- Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
- 17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме "величезні наслідки".
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- 21 грудня речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право ухвалювати рішення щодо розширення альянсу.
- Того ж дня Володимир Путін заявив, що Російська Федерація прагне отримати від США безпекові гарантії, зокрема, про те, що поблизу Росії не будуть розміщені ракетні комплекси, націлені на Москву.
- Державний департамент США схвалив потенційний продаж протитанкових ракетних комплексів Javelin Литві на суму 125 мільйонів доларів.