В Україні з 10 грудня поточного року починає діяти перший етап обмежень, передбачений в законі №1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Головна мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів, які потім опиняться на звалищі, а отже у довкіллі, нагадали в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.
Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції, а саме — штрафи від 1700 до 3400 грн за перше, та 3400-8500 грн за повторне порушення.
За його словами, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.
Також Руслан Стрілець нагадав, що насправді не існує безкоштовних пакетів. Ціна за пакети, які нібито, можна взяти безкоштовно, закладається у вартість середнього чеку — тож берете ви пакети в магазині чи ні, ви все одно за них сплачуєте.
В.о. Міністра також поінформував, що наступним кроком для України має стати обмеження обігу пластикової продукції одноразового використання. Цей передбачає заборону виробництва, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких вже є альтернативи (посуд, столове наряддя, соломинки тощо).
Нагадаємо, що 1 червня 2021 року Верховна Рада України проголосувала у другому читанні та в цілому закон про «заборону пластикових пакетів» (№2051-1), який має на меті покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів. Вже 7 червня під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія» закон підписав президент України Володимир Зеленський.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів