Український інститут майбутнього презентує результати фокус-групових та соціологічного досліджень на тему: «Хто ми: Портрет українців очима українців».Соціологічне дослідження було проведене серед 5000 респондентів у п’яти макрорегіонах України: Захід, Схід, Південь, Центр та Донбас.
Зокрема були проведено 12 фокус-групових досліджень (ФГД) у різних регіонах України. Одне ФГД включало 8 учасників, тож загалом участь у дослідженні взяло 96 респондентів.
Серед головних висновків потрібно виділити, що ключова проблема українців як нації сьогодні полягає у тому, що у нас немає розуміння майбутнього. Тобто головним недоліком є те, що питання майбутнього не артикулюється державою, адже на цьому рівні дане поняття також досить розмите. Тож у зв’язку з тим, що розуміння майбутнього відсутнє майже у більшості українців, варто зрозуміти, що така нація має величезні психологічні проблеми, що унеможливлює її розвиток та самоідентифікацію.
Також одна з головних проблем українців полягає у тому, що за 30 років незалежності у нас не з’явилися справжні національні герої і гідні приводи для гордості. Тому пошук цих приводів сягає Козацької доби, яка дуже героїзується і навколо якої будується велика частина національного міфу. Водночас у сучасності немає серйозного приводу для гордості, окрім спортивних досягнень.
Серед речей, які треба виділити також є той факт, що наразі існує певний розкол між молодшим та страшим поколінням. Тобто фактично у нас утворюється умовні дві різні «країни»: одна складається із покоління від 18 до 30 років, а інша 40+ років. За суттю це виявляється у ставленні до переважної більшості запропонованих у соціологічному опитуванні тем – від розуміння того, ким є українці до бачення майбутнього нашої країни.
Проте серед великих плюсів потрібно визначити, що переважна більшість опитаних українців вважає, що Україна – не Росія. Ба більше, різниця у наших цінностях свідчить про те, що ми відносимося до різних цивілізаційних просторів.
Якщо ж говорити про географічний розкол у країні, то у нас де-факто виділяється окремий регіон Донбас. Відповіді мешканців цього макрорегіону на усі питання політичного, соціального та психологічного характеру різко відрізняються від отриманих відповідей в усіх інших макрорегіонах. Найяскравішим доказом цього слугує те, що за результатами дослідження, умовна концепція «Україна Віктора Януковича» залишається найближчою саме для мешканців Донбасу.
В цілому українці готові рухатись у європейському напрямку, проте поняття «європейські цінності» для них є дуже обмеженим. Тобто Європа сприймається ними як втілення добробуту, матеріальних благ та покращення життя. Але водночас українці не хочуть чути про сприйняття інших цінностей. Наприклад, щодо таких питань як ставлення до ЛГБТ-спільнот, то загалом ми не сильно відрізняємось від усіх інших пострадянських країн.