Міндовкілля спільно з експертами Проєкту ЄС APENA2 розробили чернетку законопроєкту про обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання — на основі положень Директиви ЄС 2019 року (2019/904) про одноразовий пластик.
Даний документ передбачає вже через рік, після введення його в дію, заборону виробництва, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких вже є альтернативи. Тобто:
- соломинки; столове наряддя (виделки, ложки, ножі, ложки, палички, шпажки, мішалки для напоїв);
- посуд (тарілки, стакани тощо);
- палички для тримання повітряних куль та основа для них;
- гігієнічні ватні палички; місткості для їжі та напоїв (наприклад, контейнери);
- кришки від місткостей для напоїв;
- місткості для їжі та напоїв зі спіненого пінополістиролу. При нагріванні цей матеріал виділяє отруйні канцерогенні речовини, що впливають на респіраторні, репродуктивні та нервові функції людини;
- вироби з оксобіорозкладного пластику. Оксорозкладний пластик містить домішки, що пришвидшують розпад на мікропластик, який потрапляє в довкілля та воду.
Окрім того, пропонується запровадити маркування для деяких виробів, що містять пластик, але поки що не можуть попасти під обмеження.
А саме, для:
- вологих серветок, у тому числі побутових та для особистого догляду;
- засобів особистої жіночої гігієни; підгузок;
- тютюнових виробів з фільтрами.
Нове маркування має нагадувати споживачам, про негативний вплив даної продукції на довкілля.
Як завжди, для набрання чинності законопроєкти повинні пройти всі обов’язкові етапи законодавчого процесу. Наразі ініціатива перебуває у зачатку на передпроєктній стадії.